Reklam Alanı  

  Google Reklamları  
GAYRI SAFİ MİLLİ HASILA (GSMH) | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  GAYRI SAFİ MİLLİ HASILA (GSMH)  nedir ?

Bir memlekette belirli bir dönem (genellikle bir yıl) içinde istihsal edilen mal ve hizmetlerin, üretim araçlarındaki aşınma ve eskimeyi karşılayanlar dahil, katma değerleri toplamı anlamına gelir. Ancak millî gelir istatistiklerinde hesaba katılmayan bazı hizmet ve faydaları GSMH da kapsamaz. İnsanların kendilerine yaptığı hizmetler, ev kadınlarının hizmetleri. dayanıklı tüketim mallarından -meskenler hariç- sağlanan istifadeler bunların başlıcalarıdır. 

GSMH aşınma ve eskimeyi kavraması bakımından millî gelirden ayrılır ve bu sonucunun miktarını tahmindeki güçlük dolayısıyla millî gelirden daha sıhhatli bir nicelik teşkil eder. Dolayısıyla çeşitli araştırmalarda millî gelir yerine GSMH göz önünde bulundurulur.

GSMH'nin vasıtalı vergiler indirilmeden evvelki miktarına piyasa fiyatlarına göre. vasıtalı vergiler indirildikten sonraki miktarına faktör fiyatlarına göte denir. Carî ve sabit fiyatlarla GSMH da ayırt edilir. Sonuncu nicelik carî yılın üretim miktarlarına temel kabul edilen bir yılın fiyatlarını uygulamak suretiyle elde edilir. GSMH da zamanla vuku bulan gerçek değişmeleri anlayabilmek için sabit fiyatlara dayanan rakamları esas tutmak gerekir.

Almancası : Bruttonationalprodukt, Bruttosozialprodukt.

Fransızcası : produit national brüt.

İngilizcesi : gross national produet.

(Bk; Millî gelir).

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz