Reklam Alan?  

  Google Reklamlar?  
GÜMÜŞ STANDARDI | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  GÜMÜŞ STANDARDI  nedir ?

Dünyanın en eski yaygın para rejimidir. 

Gümüş, bir zamanlar, para fonksiyonu görmeye altın'dan daha müsait sayılmaktaydı.

Osmanlılar Bursa'yı aldıklarında, ilk paralarını gümüşten bastırmışlardır. Avrupa'da da, On Sekizinci Yüzyıla kadar, gümüş sikkeler, para sisteminin esasını teşkil etmiştir.

Bazı Afrika, Asya ve Orta Amerika ülkelerinde, gümüş standardı Yirminci Yüzyıla kadar devam etmiştir.

Gümüş Standardını uygulayan ülkelerde, bu maden kıymet ölçüsü olarak kullanılmıştır. Altın sikkelerin değeri, piyasaya göre dalgalanmıştır. Devlet kuvveti, yalnız nizami gümüş sikkelerin para yerine kabulünü mecburî kılmıştır.

Gümüş Standardında, sikkelerin ağırlıkları ve ayarları devletçe tespit edilmiştir. Ancak devletin kendi hesabına para basma monopolü kurması, hazine hesabına kârlı olmamıştır. Bu nedenle, darphaneler halkın getirdiği gümüş külçeleri ve yabancı sikkeleri paraya çevirmeyi tercih etmişlerdir. Hazine menfaati, sikke darbından alınan Tuğra Resmine tekel etmiştir.

Piyasalarda ödeme vasıtası olarak kullanılmaya yeterli miktarda altın bulunamadığı sürece, Gümüş Standardı arızasız işlemiştir. Fakat Kristof Kolomb'un Amerika'yı bulmasından On Dokuzuncu Yüzyıl ortalarına kadar altın stokunun yaklaşık olarak 15 kat artması, durumu değiştirmiştir. Ticaretin gelişmesi, ödemelerin gittikçe daha büyük fiyatlar üzerinden yapılmasını gerektirmiştir. Büyük fiyatların taşınmasında ve ödenmesinde, gümüş sikkeler fazla ağır, yer kaplayan ve sayılması külfetli bir para haline geçmiştir, üretimin artması, gümüş kıymetini ayrıca düşürmüş ve beyaz madenden basılmış sikkeleri mal-para olmaktan çıkarmıştır.

Almancası : Silberwâhrung.

Fransızcası : monométallisme argent.

İngilizcesi : silver species Standard, silver currency.

(Bk; Çift metal sistemi, gümüş, altın. Altın Standardı, Topal Ölçek, Paraşüt Teorisi).

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz