Reklam Alan?  

  Google Reklamlar?  
ADAT | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  ADAT  nedir ?

Faiz hesaplanmasında kullanılan bir deyimdir. Faize esas olacak fiyat ile günlerin çarpımı sonucunda bulunan rakamdır. Bu rakam faiz oranında sabit bölenine (kasımı sabite) bölünmek suretiyle faiz hesaplanır. Sabit bölen, alacaklı hesaplarda yıl 365 gün ve borçlu hesaplarda 360 gün kabul edilerek bunun yüz ile çarpımının faiz nispetine bölümü suretiyle bulunur.

Adat, cari hesaplarda genel olarak Hamburg Metodu veya Doğru Metod ile hesaplanır.

Hamburg Metodunda, hesabı cari defterinin bakiye sütunundaki rakamlar bir geçerlilik tarihinden bunu takibeden geçerlilik tarihine kadar geçen günlerle çarpılarak toplanır.

Sıra ile yazılmış kıymetlerden bazılarının kendilerinden önceki valörlerden daha evvelki tarihleri kapsadığı görülürse bu iki tarih arasındaki farkı teşkil eden adat kırmızı ile yazılarak ayrıca toplanır ve ilk tespit olunan siyah adat toplamından düşürülür ve bu suretle faiz hesabına esas olacak adat bulunur.

Doğru Metod'da ise, hesabın borç ve alacağına yazılan her fiyatın hizasına, geçerlilik tarihinden hesap devresi veya yıl sonuna kadar geçecek gün ile fiyat çarpılarak bulunan adat borç ve alacak olmak üzere ayrılmış bulunan adat sütununda ait olduğu kısma yazılır. Borç ve alacak adatı. Ayrı ayrı toplanır. Bu toplamlar arasındaki fark devre veya yıl sonunda faiz hesaplanmasına esas alınacak adat'ı teşkil eder.

Almancası : Zinszahlen.

Fransızcası : Nombres.

İngilizcesi : Numbers.

(Bk; Valör).

 

    - Yorumlar

 
Gönderen :
Mail :
Yorum :
 
  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz