Reklam Alanı  

  Google Reklamları  
ROTHSCHILD | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  ROTHSCHILD  nedir ?

ROTHSCHILD'ler, eski ve tanınmış bir Musevi banker ailesidir.

Ailenin isim yapmış ilk büyüğü, 1743 1812 yılları arasında yaşamış olan Meyer Amschet Rothschild'dtr. Hesse Cassel elektörü Birinci Wilhelmm malî işlerinden ve Dış Ticaret işlemlerinden servet yapmıştır. Çocuklarını Avrupa'nın büyük merkezlerine göndererek, firmasını milletlerarası bir örgüt haline getirmiştir.

Londra'da yerleşen ve 1777 1836 arasında yaşamış olan Nathan Rothschild. iş hayatında büyük başarı göstermiştir. Napolyon Savaşlarının Finans manına hizmet etmiştir. Büyük bir servet toplamıştır.

1792 1868 yıllarında yaşamış olan James Rothschild Parise yerleşmiş ve ailenin Fransa kolunu geliştirmiştir.

Diğer kardeşler Frankfurt, Viyana ve Napoli'de iş yapmışlardır.

Aile fertleri, aralarındaki dayanışma ile tanınmışlardı. Büyüklerine besledikleri saygı sınırsızdı. Frank Harris'in anlattığına göre, banka mahzeninde işletilmeksizin bir milyon İngiliz altınını ihtiyat saikile bulundurmak, bir aile geleneği idi.

Rothschlid'lar İngiltere’de Merchant Bankers ve Fransa’da la Haute Bançue durumunda çalışmışlardır. Birçok Finans -haberleri>Kredi kurumlarında, sanayi tesislerinde ve

madenlerde iştirakleri vardır. Bulundukları memleketlerdeki hükümetlere ve diğer devletlere geniş Finans -haberleri>Kredi ler açmışlardır. Devletlere açtıkları büyük Finans -haberleri>Kredi ler dolayısile, devalüasyonlarda ve enflâsyonlarda kayıplara uğramışlardır. 1965 yılına kadar, mevduat bankacılığına gereken önemi vermemiş olmaları da, ayrıca servetlerinin gelişmesini etkilemiştir. Ancak madencilik alanında, henüz tam değerleri ve rezervleri bilinmeyen on binlerce işletmeye açılmamış cevher yatağının sahibidirler. Bordeaux bölgesinde de şarapçılığa ve bağcılığa önemli Yatırım lar yapmışlardır. Ortak Pazar içindeki Yatırım politikasında rol oynayan büyük bir malî kuruluşun yönetimine hâkimdirler.

Dünyanın sayılı yarış ekürilerine ve san'at koleksiyonlarına bir zamanlar sahip olmuşlardır. Baron Edmond de Rothschild, Louvre müzesine otuz bin gravür ve üç bin resimden mürekkep bir koleksiyon bağışlamıştır.

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz