Reklam Alanı  

  Google Reklamları  
VERGİ ADALETİ | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  VERGİ ADALETİ  nedir ?

Bir toplumda vergi yükünün, halkın çoğunluğu tarafından haklı sayılan bir şekilde dağılması ve bunu sağlayacak prensiplerin tespitidir. Maliye ilmi ile meşgul olanların ve devletin fertlerden aldığı vergiler üzerinde durma gereğini duyan filozofların eskiden beri en çok araştırdıkları şey, vergi adaletinin sağlanması, bunun için de, bu adâleti gerçekleştirebilecek prensiplerin bulunmasıdır.

Adâlet, genellikle, devletin malî tedbirlerini ve özellikle vergileme faaliyetini üstten idare eden yüksek bir prensip olarak görülmüştür. Ancak neyin âdil sayılacağı, kültürel ve sosyal şartlara tâbi olarak değişmekte, bu sebeple her toplum ve her çağda geçerli bir âdil vergi yükü dağılımı modeli tespiti de mümkün bulunmamaktadır. Bununla beraber, her toplum için uzunca bir dönemde geçerli ve az çok belirli bir âdalet ve buna uygun bir gelir bölüşümü anlayışının mevcut olduğu kabul edilebilir. Bu itibarla mesele, yani vergi adâletinin gerçekleştirilmesi, vergi yükünün hâkim adâlet anlayışına ve ona dayanan gelir bölüşümüne uygun tarzda dağıtılmasıdır.

Bunu sağlamak için türlü teoriler öne sürülmüştür. Bunları iki ana grupta toplamak mümkündür. Birinci grupta istifade yaklaşımının, ikinci grupta da iktidar yaklaşımının hâkim olduğu teoriler yer almaktadır.

Almancası : Steuergerechtigkeit.

Fransızcası : justice fiscale.

İngilizcesi : tax equity. 

(Bk; âdil vergi, vergileme prensipleri, iktidar Teorisi, istifade Teorisi).

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz