Reklam Alanı  

  Google Reklamları  
DEFTERİKEBİR | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  DEFTERİKEBİR  nedir ?

Büyük defter anlamına gelen Arapça bir kelime takımından türetilmiş muhasebe terimidir.

Bu terim işletme varlıklarının, borçlarının ve öz sermayesinin çift girişli (müzaaf) kayıt usulü içinde cinslerine göre sınıflandırılmasını sağlayan bir teknik kayıt aracını ifade etmek üzere muhasebede kullanılagelmiştir.

İşletme yöntemleri, tarih sırasıyla ilgili bulunduğu hesaplara ait kısımlara (borç-girişi ve alacak-girişi unsurlarına) ayrılarak, yevmiye defterine (günlük deftere) kaydedilir. Bundan sonra günlük defterdeki kayıtlar, varlık, borç ve sermaye unsurlarının cinslerine göre sınıflandırılmak üzere defterikebire işlenir. Bu işlenmeden sonra, defterikebirdeki hesap bakiyeleri (kalıntıları) işletme varlık, borç ve sermayesinin son durumunu yansıtır hale gelirler.

Defterikebir şekilleri zamanla gelişmiş ve en modern uygulamalarda elektronik bilgi işlem makinelerinin manyetik bantlarında muhafaza edilen bilgi grupları haline gelmiştir. Bu gelişmeye paralel olarak, defterikebir denilen teknik kayıt aletinin belirli sütunlarla kısımlara ayrılmış çift sayfalar grubunu oluşturan defter şekli, yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır.

Defterikebirin fonksiyonunu tam olarak ifade edebilmek için, aşağıda bir örnek verilmiştir:

Hesabın Adı: Kasa. hesap No. su: 001

Tarih

Açıklama

Y

Borç TL.

Tarih

Açıklama

Y

Alaçak TL.

 

Bakiye (Girişler)

 

 

 

(Çıkışlar)

 

 

 

Y. Yevmiye defterindeki sayfa, ya da sıra numarasıdır.

Ne şekilde olursa olsun, defterikebirde her varlık, borç, ya da sermaye unsuru için ayrı bir hesap bulunur ve çift-girişli kayıt usulünün esaslarına göre işleme tabi tutulur, işletme faaliyetinin gerektirdiği ölçüde, varlık, borç, ya da sermaye unsurlarının genel toplamları ile ilgili hesapları içinde toplayan genel defterikebire ek olarak, özel, ya da tali defterikebirler de kullanılabilir. Örnek olarak, senetsiz alacaklar ana hesabı veya (kontrol hesabı), genel defterikebirde bulunmakla beraber, her borçlu için ayrı hesap tutulması gerektiğinden, bunlar bir tali, yahut özel defterikebirde toplanabilir. Bu şartlar altında, kayıt belgelerinden, (mesela faturalardan) ilk kayıtlar, en başta tali defterikebirlere, daha sonra, zaman zaman (örnek olarak haftada, ya da 10 günde bir) toplanarak, topluca genel defterikebirdeki senetsiz alacaklar ana (kontrol) hesabına işlenir. Böylece, belirli bir tarih itibariyle tali defterikebirdeki hesaplar bakiyeleri genel toplamının, genel defterikebir ana (kontrol) hesabı bakiyesine eşit olması gerekir. Uygulamada en çok alacaklar, senetsiz borçlar gibi terimlerle adlandırılırlar.

Almancası: Hauptbuch (defterikebir).

Fransızcası: grand livre (defterikebir). Grand livre auxiliaire (tali defterikebir). grand livre général (genel defterikebir).

İngilizcesi: general ledger (defterikebir - genel defterikebir), subsidiary ledger (tali defterikebir).

(Bk; çift girişli kayıt usulü).

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz