Reklam Alanı  

  Google Reklamları  
GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI | GYO nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI  GYO nedir ?

Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen gayrimenkul Yatırım ortaklıkları, gayrimenkullere, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına Yatırım yapabilen, belirli projeleri gerçekleştirmek ya da belirli bir gayrimenkule Yatırım yapmak amacıyla kurulabilen ve izin verilen diğer faaliyetlerde bulunabilen, gelirleri kurumlar vergisinden istisna tutulmuş (Kurumlar Vergisi Kanunu Md. 5/1-d-4) sermaye piyasası kurumlarıdır.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Ne İş Yapar?

Gayrimenkul Yatırım ortaklığının amacı, getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine Yatırım yapmak, portföyündeki gayrimenkullerden kira geliri ve gayrimenkul alım satım kazancı elde etmektir. Portföyündeki gayrimenkullerin alım satımından kar sağlayan gayrimenkul Yatırım ortaklığı, yılsonunda bu karı ortaklarına temettü olarak dağıtabilmekte ve bu suretle gayrimenkul gelirini ortaklarına aktarabilmektedir. Böylece gayrimenkul Yatırım ortaklığının paylarını satın alarak ortak olan bir Yatırım cı, yüksek getirili gayrimenkullerin gelirlerinden dolaylı olarak yararlanmış olmaktadır. Yatırımcılar gayrimenkul Yatırım ortaklıklarının temettülerine ortak olmak yanında, bu ortaklıkların paylarının Borsa da oluşan olası fiyat artışlarından da yararlanma imkanına sahiptirler. Gayrimenkul Yatırım ortaklığı sisteminde, likiditesi daha düşük olan gayrimenkulün kendisinden ziyade, ona Yatırım yapan bir Şirket in paylarının satın alınması, gayrimenkul Yatırım ının likidite edilmesi sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Gayrimenkul Yatırım ortaklıkları, sadece gayrimenkule dayalı portföyün işletilmesi faaliyeti kapsamında faaliyet gösterebilirler. Bunun doğal bir sonucu olarak, gayrimenkul Yatırım ortaklıkları aktiflerinde makine ve ekipman bulunduramazlar. Ayrıca, inşaat işlerini kendileri üstlenemez, proje yürütemez, ancak inşaatını başka Şirket lerin gerçekleştirdiği projelere Finans man sağlayabilirler. Şirket in mevcut faaliyetlerini gayrimenkul Yatırım ortaklıklarının faaliyetlerine değiştirmesi koşuluyla gayrimenkul Yatırım ortaklığına dönüşmesi mümkündür.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının Ekonomiye Katkısı Nedir?

Gayrimenkul Yatırım ortaklıkları, iş merkezleri veya alışveriş merkezleri gibi büyük ölçekli gayrimenkul projelerinin Finans manına kaynak sağlar. Şirketlerin bu tür büyük projeleri gerçekleştirmesi için önemli ölçüde Finans man yükünü üstlenmesi gerekir. Bu durum, çoğu kez kendi özkaynakları yetersiz olan Şirket ler için faiz yükü anlamına gelen Finans -haberleri>Kredi yoluyla Finans man demektir. 

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz