Reklam Alanı  

  Google Reklamları  
ADX | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  ADX  nedir ?

  J.W.Wilder tarafından geliştirilen Directional Movement, fiyatların hangi yönde hareket etme eğiliminde olduğunu araştırır. Trend belirleme ve yanlış sinyallerin filtre edilebilmesi açısından oldukça önemli  bilgiler sunan Directional Movement, ADX, ADXR, DIS, DX ve DI+DI- gibi bir çok göstergenin de çıkış  noktasıdır.

Hesaplanması kolay ama oldukça oldukça uzun olan Directional Movement için öncelikle DM değerinin hesaplanması gerekmektedir. Bu değer, hareketin yönü yukarı ise pozitif aşağı ise negatif olacaktır.

+DM ve -DM değerlerini bulduktan sonra ise bunların toplamlarını yine bunların farklarına bölerek DX değerine ulaşırız. Oldukça hızlı hareket eden DX göstergesinin 14 günlük hareketli ortalamasının alınarak yumuşatılmasıyla da ADX eğrisini elde etmiş oluruz Average Directional Movement Index ( ADX ), 0 ile 100 arasında dolaşan bir göstergedir. Diğer bir çok  göstergeden farklı olarak ADX, alım satım sinyalleri üretmekten çok bir trendin var olup olmadığı ve hızıyla ilgili bilgiler verir. Hareketin yönü ADX açısından önemli değildir. Fiyat aşağıya doğru giderken de gösterge değeri yükselebilir.

ADX’in sıfıra yakın değerleri trendin olmadığına ve kararsız bir piyasayı göstermektedir. Gösterge değerinin artmaya başlaması ise fiyat hareketinin olduğu yönde bir trendin varlığına işaret etmektedir. 

ADX’in yükselmeye başlaması yön hakkında bilgi vermesede, anlatmak istediği şu an var olan trendin güçlenmeye başladığı ve fiyat hareketlerinin hızlanacağıdır. Aynı şekilde alçalmaya başlayan bir ADX değeri de trendin zayıfladığına veya artık bir trendin olmadığına işaret edecektir.

ADX in genel kullanımında DI+DI- ile beraber kullanılması yön hakkında da fikir sahibi olmak açısından yararlıdır. ADX’in yükselerek bir trendin varlığına işaret ettiği durumlarda DI+’nın üstte olması yukarı yönlü bir trende işaret ederken DI-‘nin üstte olması aşağı yönlü bir trendi işaret edecektir.

J.W.Wilder tarafından geliştirilen Directional Movement, fiyatların hangi yönde hareket etme eğiliminde olduğunu araştırır. Trend belirleme ve yanlış sinyallerin filtre edilebilmesi açısından oldukça önemli  bilgiler sunan Directional Movement, ADX, ADXR, DIS, DX ve DI+DI- gibi bir çok göstergenin de çıkış noktasıdır.

Hesaplanması kolay ama oldukça oldukça uzun olan Directional Movement için öncelikle DM değerinin hesaplanması gerekmektedir. Bu değer, hareketin yönü yukarı ise pozitif aşağı ise negatif olacaktır.

+DM ve -DM değerlerini bulduktan sonra ise bunların toplamlarını yine bunların farklarına bölerek DX değerine ulaşırız. Oldukça hızlı hareket eden DX göstergesinin 14 günlük hareketli ortalamasının alınarak yumuşatılmasıyla da ADX eğrisini elde etmiş oluruz. Son olarak bu bulduğumuz ADX değerinin bugünkü değeri ile periyod kadar  gün önceki değerinin toplanıp ikiye bölünmesiyle de ADXR değerine ulaşırız.

Average Directional Movement Index Rating( ADXR ), 0 ile 100 arasında dolaşan bir göstergedir. Diğer bir çok göstergeden farklı olarak ADXR, alım satım sinyalleri üretmekten çok bir trendin var olup olmadığı ve hızıyla ilgili bilgiler verir. Hareketin yönü ADXR açısından önemli değildir. Fiyat aşağı doğru giderken de gösterge değeri yükselebilir.

ADXR’nin sıfıra yakın değerleri trendin olmadığına ve kararsız bir piyasaya işaret etmektedir.Gösterge değerinin artmaya başlaması ise fiyat hareketinin olduğu yönde bir trendin varlığına işaret etmektedir. ADXR’nin yükselmeye başlaması yön hakkında bilgi vermesede, anlatmak istediği şu an var olan trendin güçlenmeye başladığı ve fiyat hareketlerinin hızlanacağıdır. Aynı şekilde alçalmaya başlayan bir ADXR değeri de trendin zayıfladığına veya artık bir trendin olmadığına işaret edecektir.

ADXR’nin genel kullanımında DI+DI- ile beraber kullanılması yön hakkında da fikir sahibi olmak açısından yararlıdır. ADXR’nin yükselerek bir trendin varlığına işaret ettiği durumlarda DI+’nın üstte olması yukarı yönlü bir trende işaret ederken DI-‘nin üstte olması aşağı yönlü bir trendi işaret edecektir.

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz