Reklam Alanı  

  Google Reklamları  
BORSA DIŞI SERBEST PİYASA | TEŞKİLATLANMAMIŞ BORSA nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  BORSA DIŞI SERBEST PİYASA  TEŞKİLATLANMAMIŞ BORSA nedir ?

Hisse senedi, tahvil, hazine bonosu, poliçe ve başka değerler alım ve satımı banker firmalarınca kurulmuş özel dernekler tarafından yürütülür.

Borsa dışı serbest piyasa On Yedinci Yüzyılda Amsterdam'da faaliyet göstermeye başlamış olan actionniste'lerin çağımıza bir uzantısı sayılabilir. Birçok memleketlerde, resmi ve normal Borsa ya karşıt kavram olarak teşkilatlanmamış Borsa yahut teşkilatlanmamış piyasa terimi kullanılmaktadır. Oysaki Borsa dışı serbest piyasanın bir organizasyonu ve kendine has kuralları vardır.

Borsa dışı serbest piyasada uygulanan kurallar, resmi Borsa dan daha esnektir. Burada her çeşit kote olan ve olmayan değerli senet işlem görür. Borsa üyesi olmamakla beraber, senedin alım ve satımı ile uğraşan bütün bankerler ve komisyoncular, serbest piyasaya girebilirler.

Serbest piyasada, komisyon ücreti kesik değildir. Taraflar, aralarında kararlaştırırlar.

Serbest piyasa müşterilerinin önemli bir kısmı, genellikle kendi envanterlerindekini satan ve aldıklarını kendi envanterlerine geçiren bankerlerdir.

Serbest piyasa, Yirminci Yüzyılın ortalarında bir hızlı gelişme göstermeğe başlamıştır. 1946 dan 1961 e kadar, muamele hacmi sekiz misli büyümüştür.1961 de, Amerika’daki Serbest Piyasa New York Stock Exchange'den sonra ikinci duruma geçmiş bulunmaktaydı.

Almancası : unorganisierte Börse. Unorganisierter Markt.

Fransızcası : marché non organisé.

İngilizcesi : over-the-counter market.

(Bk: Borsa organizasyonu, Borsa ya paralel piyasa).

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz