Reklam Alan?  

  Google Reklamlar?  
«CONSEIL DES PRUD'HOMMES» | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  «CONSEIL DES PRUD'HOMMES»  nedir ?

Fransa'da işçilerle işverenler arasındaki bir kısım ferdi iş uyuşmazlıklarını çözümleyen, işçi ve işverenlerden kurulu bir yargı organıdır.

İşçi ve işvereni veya çırakla ustayı birbirine bağlayan hizmet akdinin veya çıraklık mukavelesinin uygulanması veya sona ermesiyle ilgili iş uyuşmazlıkları Fransa'da özel bir yargı organı tarafından çözümlenmektedir. Fransız İş Kodu'nun dördüncü kitabında düzenlenmiş bulunan Conseil des prud'hommes eşit sayıdaki işçi ve işveren temsilcilerinden meydana gelmektedir.

Conseil des prud'hommes'un yargılamaya geçmeden önce uyuşmazlık halindeki tarafları uzlaştırmaya çalışması zorunludur. Usul hükümleri basit yargılama harçları nispeten azdır. Nitekim burada sözlü yargılama usulü uygulandığı gibi, taraflardan birinin duruşmaya gelmemesi kararın verilmesine engel teşkil etmemektedir.

Conseil des prud'hommes'ların yargı fonksiyonlarından başka işçi-işveren ilişkileriyle ilgili başka görevleri de vardır. Mesela iç yönetmeliklerin bir suretinin buraya gönderilmesi mecburidir. Keza toplu iş sözleşmeleri ile uzlaştırma ve tahkik kararlarının da bu makama gönderilmesi kanun gereğidir.

Tarihi bakımdan On Beşinci Yüzyıla kadar indiği kabul edilen Conseil des prud'hommes'ların Fransa'da işçi - işveren ilişkilerinde önemli bir rol oynadığına şüphe yoktur. Bununla beraber meslekten gelen bir hukukçunun hakim sıfatıyla konseyde yer almaması tenkit edilmektedir. Nitekim Fransa’nın deniz aşırı ülkeleri için kabul edilen İş hukukunda bu husus dikkate alınmıştır.

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz