Reklam Alan?  

  Google Reklamlar?  
DIŞ BELİRTİLER USULÜ | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  DIŞ BELİRTİLER USULÜ  nedir ?

Vergi tarhının dayandığı usullerden biridir. Karine usulü, diye de adlandırılan bu usulde vergi konusu ile vergi değeri birbirinden ayrılmakta ve konuyu temsil ettiği farz olunan bazı dış belirtiler değer olarak alınmaktadır.

Vergi salma ve muhasebe tekniğinin günümüzdeki kadar ileri bulunmadığı da. gelirlerin veya servetlerin hesaplanmasında direkt hesaplama metodu yerine, bunları temsil ettiği kabul edilen ve tespiti çok kolay olan dış belirtilerin matrah olarak alınırdı. Mesela, bir binanın iradı yerine kapı ve pencere sayısı değer olarak alınıyordu veya bir avukatın yıllık kazancı yerine, ödediği kira esas alınıyordu. Böylece vergi hesaplaması daha kolay fakat mevzu ile çok zayii ilişkisi bulunan karineler üzerine oturtuluyordu.

Dış belirtiler usulünde değerin tespiti çok kolaydır. Ancak bu idari kolaylık yanında vergilemede adaletsizlik doğmaktadır. Zira ayrıl gelir ve servetin dış belirtileri farklı olabileceği gibi değer olarak kabul edilen bu karineler vergi mevzuundaki değişiklikleri tam ve doğru olarak aksettiremez. Vergiye esas olarak alınan dış belirtilerin, yani vergi değerinin vergi mevzuundaki değişiklikleri izleyememesi, kamu gelirlerinde verim ve esnekliği ortadan kaldırır.

Almancası : Merkmalbesteuerungsmethode.

Fransızcası : signes exterieurs. systéme des indices.

İngilizcesi : indices system.

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz