Reklam Alanı  

  Google Reklamları  
DOĞAL ÜCRET | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  DOĞAL ÜCRET  nedir ?

Herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığı bir iş piyasasında teşekkül eden ve işçiye ailesiyle birlikte ancak fizyolojik asgariyi sağlayabilen ücrettir.

19. Yüzyılın ilk yarısında Klasik Ekolün ünlü siması Ricardo tarafından ortaya atılan bir görüşe nazaran insan emeğinin karşılığı olan ücret netice itibariyle onun fizyolojik asgari ihtiyaçlarına cevap verebilecek seviyede olacaktı. Zira iş piyasasındaki emek talebinin artması neticesinde ücretlerde görülen yükselme geçici idi. İnsan emeğinin fiyatı Doğal Ücretin üstüne çıkar çıkmaz refah imkanlarından yararlanmaya başlayan işçiler arasında evlenmeler çoğalacak ve bir süre sonra emek arzında yeniden bir artma kendini gösterecekti. Bu suretle emeğin fiyatı tekrar Doğal Ücret seviyesine düşecekti.

Buna karşılık piyasa ücreti Doğal Ücretin altına düştüğü takdirde, işçilerin beslenme imkanları daralacağından evlenmeler ve doğumlar azalacaktı. Emek arzında bir süre sonra meydana gelecek daralma netice itibariyle ücretleri tekrar Doğal Ücret seviyesine yükseltecekti.

Ricardo tarafından ortaya atılan bu kötümser görüş, daha sonraki asırlarda birçok müellifi etkilemiş ve Ferdinand Lassale'in Tunç Kanununa ilham kaynağı olmuştu.

Almancası : Naturallohn.

Fransızcası : salaire naturel, salaire normal.

İngilizcesi : natural wage.

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz