Reklam Alan?  

  Google Reklamlar?  
DOĞUM HADDİ | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  DOĞUM HADDİ   nedir ?

Doğumların nüfusa oranı demektir. Türlü şekillerde hesaplanabilir.

Kaba doğum haddi adı verilen oran bir yıl içindeki doğum sayısını yıl ortasındaki nüfus sayısına bölmek ve bunun bindesi olarak göstermek suretiyle elde edilir. (Almancası: rohe Geburtenziffer; Fransızcası: taux brüt de nataliti; İngilizcesi: crude birth rate). 

Bu oranın diri ve ölü doğumlar için ayrı ayrı hesaplanması yerinde olduğu halde tatbikatta çok kere ayırma yapılmamaktadır. Payda da yer alan genel nüfus doğum olayı ile ilgisi bulunmayan ve nisbi önemi zamanla ve memleketten memlekete çok değişen çocuk ve ihtiyarları da kavradığından kaba doğum haddi doğurganlığın güvenilebilir bir ölçüsünü teşkil etmez.

Daha sıhhatli bir ölçü doğumların 15-49 yaşındaki kadınlar sayısına binde oranından ibaret olan doğurganlık haddidir. (Almancası: Fruchtbarkeitsziffer, Fransızcası: taux de fécondité, İngilizcesi: fertility rate).

Bunun hem bütün doğumları bahis konusu yaştaki kadınların toplam sayısına, hem de meşru doğumları 15-49 yaşındaki evli kadınlar sayısına oranlamak suretiyle hesaplanması uygundur.

Doğurganlık haddinin de zayıf tarafları vardır. İlkin 15 yaşından küçük ve 49 yaşından büyük iken ana olan kadınlar mevcuttur. Ayrıca 15-49 yaşındaki kadınlar doğurganlığı pek farklı ikincil gruplardan bileşir. Özellikle 20-29 yaşındaki kadınlarda doğurganlık 40-49 yaşındakilere nazaran kat kat yüksektir. Dolayısıyla bu tali grupların toplam içindeki payının yükselip alçalması, doğurganlığın sabit kalmasına rağmen haddin değişmesine yol açar. Bundan ileri gelebilecek yanılmalardan kaçınmak üzere başlıca yaş grupları için yaşa göre özgül doğum hadleri» (age specific birth rates) denilen ayrı oranlar hesaplanması yahut daha iyisi gayri safi üreme haddi adı verilen diğer bir ölçünün göz önünde bulundurulması gerekir.

Almancası : Geburtsrate.

Fransızcası: taux de natalité.

İngilizcesi : birth rate.

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz