Reklam Alan?  

  Google Reklamlar?  
EK ÜCRET | nedir | Ekonomi Terimleri | www.iktisatsozlugu.com
 

 
left Önceki Terim

 

Sonraki Terim right
 
  EK ÜCRET  nedir ?

Emek karşılığı olan asıl ücrete işveren tarafından sağlanan her türlü ek menfaatleri ifade etmektedir.

Günümüzde ücret kavramı önemli bir değişmeye maruz kalmıştır. 19. Yüzyıl sonlarına kadar ücret denilince işçi emeğinin karşılığı olarak işveren tarafından ödenen ücret hatıra geliyordu. Böylece emekle, buna karşı sağlanan ücret arasında sıkı bir ilişki mevcuttu.

Yarım asırdan beri bu görüş değişmiştir. Ücret artık sadece emeğin karşılığı değil, işletmenin ve toplumun bir üyesi sıfatını taşıyan işçiye sağlanan bir gelir olarak kabul edilmektedir. Böylece ferdi ücret yanında işletmenin ve milli Ekonomi nin ve­rimliliğine bağlı olarak artan ve ücrete eklenen çeşitli menfaatler ortaya çıkmış bulunmaktadır.

İşçi emeğinin karşılığı olan ve asıl ücrete yapılan ilavelerin birçok kaynakları vardır. Bunların bir kısmı işverenin işçilerine kendiliğinden sağladığı ayni veya nakdi menfaatlerdir. İşçiye kardan pay ayırmak, ikramiye vermek, işçiler lehine sosyal tesisler kurmak, yemek -yakacak- giyecek zamları yapmak gibi, Bunlar bazı hallerde işverenin akdi (hizmet akdi veya toplu iş sözleşmesi) veya kanuni yükümlülüğünden de ileri gelebilir.

Diğer taraftan bazı yükümlülerin sosyal ücret dedikleri bir başka grupta toplanan ek ücretler vardır ki, bunlar işçiye toplumun bir üyesi olmak sıfatıyla sağlanmaktadır. Mesela işçinin iktisadi ve sosyal tehlikelere karşı korunması, işçi ailesinin çeşitli yardımlarla desteklenmesi şu veya bu işletmenin çerçevesini aşmakta ve milli seviyede alınan sosyal güvenlik tedbirleri sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Ek ücret deyimi dar anlamda işverenin işçi ücretine yaptığı çeşitli ilaveleri de ifade etmektedir. Bunlar işçinin kanuni veya akdi bir hakkını teşkil edebilir. Mesela ulusal bayram veya genel tatil günlerinde çalışan işçiye çift ücret ödenmesi İş Kanununun bir gereğidir. Buna karşılık işverenin hizmet akdi veya toplu iş sözleşmesi ile yapmayı kabul ettiği her türlü sosyal yardımlar yazılı bir yükümlülükten doğmaktadır.

Almancası : Lohnnebenleistungen.

Fransızcası : supptemenıs de salaire.

İngilizcesi : fringe benefits.

 

    - Yorumlar

  İsim :
  Mail :
  Yorum :
  ( 13 + 4 = ) Güvenlik Gereği Lütfen Toplamı Yazınız
     
       
  Bunlara Baktınız mı ?

Her Hakkı Saklıdır. Copright 2013 - 2015 - Bu Sitede Yer Alan Hiç Bir İçerik Kopyalanamaz ve İzinsiz Yayınlanamaz